E-Switch 100SP1T6B12VS2RE
100SP1T6B12VS2RE picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T6B12VS2RE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T6B12VS2RE.pdf
Availability of 100SP1T6B12VS2RE
QUANTITY
100SP1T6B12VS2RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T6B12VS2RE
Internal Part NumberEIS-100SP1T6B12VS2RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T6B12VS2RE
Related Links100SP1T6, 100SP1T6B12VS2RE Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T6B12VS2RE Details Description
Related parts for 100SP1T6B12VS2RE
IC OPAMP GP 525KHZ 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.72A 315 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A USP4 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 SEALED MM 127UM datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf