E-Switch 100SP2T6B11M2QEH
100SP2T6B11M2QEH picture photo
Mfg. Part Number
100SP2T6B11M2QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP2T6B11M2QEH.pdf
Availability of 100SP2T6B11M2QEH
QUANTITY
100SP2T6B11M2QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP2T6B11M2QEH
Internal Part NumberEIS-100SP2T6B11M2QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP2T6B11M2QEH
Related Links100SP2T6, 100SP2T6B11M2QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP2T6B11M2QEH Details Description
Related parts for 100SP2T6B11M2QEH
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 450A DO200AA datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 3.3V 56-VFQFPN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 23POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 91K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf