E-Switch 100SP4T8B13VS3QEH
100SP4T8B13VS3QEH picture photo
Mfg. Part Number
100SP4T8B13VS3QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP4T8B13VS3QEH.pdf
Availability of 100SP4T8B13VS3QEH
QUANTITY
100SP4T8B13VS3QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP4T8B13VS3QEH
Internal Part NumberEIS-100SP4T8B13VS3QEH
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.56mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing Thread15/32-32
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP4T8B13VS3QEH
Related Links100SP4T8, 100SP4T8B13VS3QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP4T8B13VS3QEH Details Description
Related parts for 100SP4T8B13VS3QEH
VARISTOR 50.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf