Rubycon 100USC3300MEFC25X45
100USC3300MEFC25X45 picture photo
Mfg. Part Number
100USC3300MEFC25X45
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100USC3300MEFC25X45.pdf
Availability of 100USC3300MEFC25X45
QUANTITY
100USC3300MEFC25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100USC3300MEFC25X45
Internal Part NumberEIS-100USC3300MEFC25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100USC3300MEFC25X45
Related Links100USC330, 100USC3300MEFC25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
100USC3300MEFC25X45 Details Description
Related parts for 100USC3300MEFC25X45
TOOL DIE SET CPC CONN TYPE III datasheet.pdf
FUSELINK 25A 690V 22X58MM datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3.3V 50W datasheet.pdf
EASYPIC FUSION V7 EMPTY 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf