Rubycon 100USC4700MEFCSN30X45
100USC4700MEFCSN30X45 picture photo
Mfg. Part Number
100USC4700MEFCSN30X45
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100USC4700MEFCSN30X45.pdf
Availability of 100USC4700MEFCSN30X45
QUANTITY
100USC4700MEFCSN30X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100USC4700MEFCSN30X45
Internal Part NumberEIS-100USC4700MEFCSN30X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100USC4700MEFCSN30X45
Related Links100USC4700, 100USC4700MEFCSN30X45 Datasheet, Rubycon Distributor
100USC4700MEFCSN30X45 Details Description
Related parts for 100USC4700MEFCSN30X45
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 440 MOHM datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf