Rubycon 100YXF100MEFC12.5X20
100YXF100MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
100YXF100MEFC12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXF100MEFC12.5X20.pdf
Availability of 100YXF100MEFC12.5X20
QUANTITY
100YXF100MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXF100MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-100YXF100MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current301mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXF100MEFC12.5X20
Related Links100YXF100M, 100YXF100MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXF100MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 100YXF100MEFC12.5X20
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/F DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
16-/32- Channel, 3.5 з 1.8 V to 5.5 V, [2.5 V, Analog Multiplexers IC datasheet.pdf