Rubycon 100YXF33MEFC10X12.5
100YXF33MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
100YXF33MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXF33MEFC10X12.5.pdf
Availability of 100YXF33MEFC10X12.5
QUANTITY
100YXF33MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXF33MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-100YXF33MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current126.5mA
Impedance430 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXF33MEFC10X12.5
Related Links100YXF33M, 100YXF33MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXF33MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 100YXF33MEFC10X12.5
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X LANYARD SMD PCB datasheet.pdf
IC MPU RESET 3.075V SOT143-4 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
TRIAC SOT78 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf