Rubycon 100YXG120MEFCT810X28
100YXG120MEFCT810X28 picture photo
Mfg. Part Number
100YXG120MEFCT810X28
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXG120MEFCT810X28.pdf
Availability of 100YXG120MEFCT810X28
QUANTITY
100YXG120MEFCT810X28 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXG120MEFCT810X28
Internal Part NumberEIS-100YXG120MEFCT810X28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current331.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXG120MEFCT810X28
Related Links100YXG120M, 100YXG120MEFCT810X28 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXG120MEFCT810X28 Details Description
Related parts for 100YXG120MEFCT810X28
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 24POS datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 4.7MM DIA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf