Rubycon 100YXM1MEFCT15X11
100YXM1MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
100YXM1MEFCT15X11
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXM1MEFCT15X11.pdf
Availability of 100YXM1MEFCT15X11
QUANTITY
100YXM1MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXM1MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-100YXM1MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXM1MEFCT15X11
Related Links100YXM1M, 100YXM1MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXM1MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 100YXM1MEFCT15X11
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 5V SER 16-QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC AXIAL datasheet.pdf
60709A114 TOOLING WASHER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf