Rubycon 100YXM4.7MEFCT15X11
100YXM4.7MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
100YXM4.7MEFCT15X11
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXM4.7MEFCT15X11.pdf
Availability of 100YXM4.7MEFCT15X11
QUANTITY
100YXM4.7MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXM4.7MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-100YXM4.7MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXM4.7MEFCT15X11
Related Links100YXM4.7, 100YXM4.7MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXM4.7MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 100YXM4.7MEFCT15X11
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 100MA T-1 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 2500W datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf