Rubycon 100ZLH330MEFC12.5X40
100ZLH330MEFC12.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH330MEFC12.5X40
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH330MEFC12.5X40.pdf
Availability of 100ZLH330MEFC12.5X40
QUANTITY
100ZLH330MEFC12.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH330MEFC12.5X40
Internal Part NumberEIS-100ZLH330MEFC12.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH330MEFC12.5X40
Related Links100ZLH330M, 100ZLH330MEFC12.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH330MEFC12.5X40 Details Description
Related parts for 100ZLH330MEFC12.5X40
SCR NON-SENS 200V 16A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CABLE TWINAX/FLAT/SFP+ 30AWG/1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7;1XIP20;1,5M datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf