Rubycon 100ZLH820MEFCGC18X40
100ZLH820MEFCGC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH820MEFCGC18X40
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH820MEFCGC18X40.pdf
Availability of 100ZLH820MEFCGC18X40
QUANTITY
100ZLH820MEFCGC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH820MEFCGC18X40
Internal Part NumberEIS-100ZLH820MEFCGC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.106A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH820MEFCGC18X40
Related Links100ZLH820M, 100ZLH820MEFCGC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH820MEFCGC18X40 Details Description
Related parts for 100ZLH820MEFCGC18X40
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CTW MALE PIN PLATED datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL RED-RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TRIPLEXER FILTER MOCA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT323-3 datasheet.pdf