Rubycon 100ZLH82MEFC10X16
100ZLH82MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH82MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH82MEFC10X16.pdf
Availability of 100ZLH82MEFC10X16
QUANTITY
100ZLH82MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH82MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-100ZLH82MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH82MEFC10X16
Related Links100ZLH82, 100ZLH82MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH82MEFC10X16 Details Description
Related parts for 100ZLH82MEFC10X16
HANDLE SCALPEL #32 datasheet.pdf
MTA .156 CONTACT 24 AWG GOLD datasheet.pdf
SC 3.81/07/180G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
IC VREF GEN I²C 32TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 805MA 320 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 145MA 9.5 OHM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
MICRO 21 M 8" YEL JACKP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf