Rubycon 100ZLJ270M16X20
100ZLJ270M16X20 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ270M16X20
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ270M16X20.pdf
Availability of 100ZLJ270M16X20
QUANTITY
100ZLJ270M16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ270M16X20
Internal Part NumberEIS-100ZLJ270M16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current975mA @ 120Hz
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ270M16X20
Related Links100ZLJ2, 100ZLJ270M16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ270M16X20 Details Description
Related parts for 100ZLJ270M16X20
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 400mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 32A 690V 00/80 GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 7.62MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf