Rubycon 100ZLJ56MT810X12.5
100ZLJ56MT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ56MT810X12.5
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ56MT810X12.5.pdf
Availability of 100ZLJ56MT810X12.5
QUANTITY
100ZLJ56MT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ56MT810X12.5
Internal Part NumberEIS-100ZLJ56MT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLJ Series Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA @ 120Hz
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ56MT810X12.5
Related Links100ZLJ56M, 100ZLJ56MT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ56MT810X12.5 Details Description
Related parts for 100ZLJ56MT810X12.5
DIODE ZENER 11V 310MW SOD323F datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SNT-4A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V TSOT23-6 datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET QRC TO-220F-6L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf