Rubycon 100ZLJ680M18X35.5
100ZLJ680M18X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ680M18X35.5
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ680M18X35.5.pdf
Availability of 100ZLJ680M18X35.5
QUANTITY
100ZLJ680M18X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ680M18X35.5
Internal Part NumberEIS-100ZLJ680M18X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A @ 120Hz
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ680M18X35.5
Related Links100ZLJ68, 100ZLJ680M18X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ680M18X35.5 Details Description
Related parts for 100ZLJ680M18X35.5
RES 15 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 4A TO-220SIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 262MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
CTB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf