| Internal Part Number | EIS-1010-TAB1C915 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | SI1000 Code Examples AppNote | |
| Video File | Wireless MCU in a Metering M-Bus Application | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Evaluation and Development Kits, Boards | |
| Series | - | |
| Type | Transceiver, ISM | |
| Frequency | 915MHz | |
| For Use With/Related Products | Si101x | |
| Supplied Contents | Board | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1010-TAB1C915 | |
| Related Links | 1010-T, 1010-TAB1C915 Datasheet, Silicon Labs Distributor | |
 | DPA120100-P7/R-TC | AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W | datasheet.pdf | |
 | LTC1099AIN#PBF | IC A/D CONV 8BIT HI-SPEED 20-DIP | datasheet.pdf | |
 | MCR006YZPJ333 | RES SMD 33K OHM 5% 1/20W 0201 | datasheet.pdf | |
 | HCPL-0500#560 | OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SO | datasheet.pdf | |
 | RG1005N-1181-W-T5 | RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402 | datasheet.pdf | |
 | MS27468T9F98PA | CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS | datasheet.pdf | |
 | 0395377019 | TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM | datasheet.pdf | |