FFF 10104997-D0C-70B
10104997-D0C-70B picture photo
Mfg. Part Number
10104997-D0C-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK
Datasheet Download
10104997-D0C-70B.pdf
Availability of 10104997-D0C-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104997-D0C-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104997-D0C-70B
Internal Part NumberEIS-10104997-D0C-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical54 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104997-D0C-70B
Related Links10104997, 10104997-D0C-70B Datasheet, FFF Distributor
10104997-D0C-70B Details Description
Related parts for 10104997-D0C-70B
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 12"X5YD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M SIG PF datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf