FFF 10104997-G0C-60B
10104997-G0C-60B picture photo
Mfg. Part Number
10104997-G0C-60B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK
Datasheet Download
10104997-G0C-60B.pdf
Availability of 10104997-G0C-60B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104997-G0C-60B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104997-G0C-60B
Internal Part NumberEIS-10104997-G0C-60B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical54 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104997-G0C-60B
Related Links10104997, 10104997-G0C-60B Datasheet, FFF Distributor
10104997-G0C-60B Details Description
Related parts for 10104997-G0C-60B
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 2012 datasheet.pdf
TRANSCEIVER NON-INVERT 56-TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
3M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf