FFF 10104997-T0C-40DLF
10104997-T0C-40DLF picture photo
Mfg. Part Number
10104997-T0C-40DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK
Datasheet Download
10104997-T0C-40DLF.pdf
Availability of 10104997-T0C-40DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104997-T0C-40DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104997-T0C-40DLF
Internal Part NumberEIS-10104997-T0C-40DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical54 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104997-T0C-40DLF
Related Links10104997-, 10104997-T0C-40DLF Datasheet, FFF Distributor
10104997-T0C-40DLF Details Description
Related parts for 10104997-T0C-40DLF
FLEX CABLE - AFE16T/AF16/AFE16T datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf