FFF 10104999-00E-30B
10104999-00E-30B picture photo
Mfg. Part Number
10104999-00E-30B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 2W 6PVH 8COL
Datasheet Download
10104999-00E-30B.pdf
Availability of 10104999-00E-30B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104999-00E-30B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104999-00E-30B
Internal Part NumberEIS-10104999-00E-30B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical72 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104999-00E-30B
Related Links10104999, 10104999-00E-30B Datasheet, FFF Distributor
10104999-00E-30B Details Description
Related parts for 10104999-00E-30B
CONN SPRING 36POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2A 62V DO35 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 63V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf