FFF 10105007-102LF
10105007-102LF picture photo
Mfg. Part Number
10105007-102LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
6P 6C RA XC RECEPT
Datasheet Download
10105007-102LF.pdf
Availability of 10105007-102LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10105007-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10105007-102LF
Internal Part NumberEIS-10105007-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical72 Differential Pairs
FeaturesSpacer, Stackable
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10105007-102LF
Related Links1010500, 10105007-102LF Datasheet, FFF Distributor
10105007-102LF Details Description
Related parts for 10105007-102LF
CONN PLUG IDC 50POS DIP TIN KINK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
IC QUAD1:2 FET MUX/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 500MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf