FFF 10106814-041002LF
10106814-041002LF picture photo
Mfg. Part Number
10106814-041002LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
HERMAPHRODITIC 40POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
10106814-041002LF.pdf
Availability of 10106814-041002LF
QUANTITY
10106814-041002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10106814-041002LF
Internal Part NumberEIS-10106814-041002LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 18/Aug/2015
Multiple Devices 18/Aug/2015
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMezzoStak
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 5.5mm
Height Above Board0.140" (3.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10106814-041002LF
Related Links10106814, 10106814-041002LF Datasheet, FFF Distributor
10106814-041002LF Details Description
Related parts for 10106814-041002LF
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 50-160A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B QUAD 100QFP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9911 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW JACKP A174 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf