FFF 10106814-071002LF
10106814-071002LF picture photo
Mfg. Part Number
10106814-071002LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
HERMAPHRODITIC 7POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
10106814-071002LF.pdf
Availability of 10106814-071002LF
QUANTITY
10106814-071002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10106814-071002LF
Internal Part NumberEIS-10106814-071002LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 18/Aug/2015
Multiple Devices 18/Aug/2015
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMezzoStak
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered
Number of Positions70
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 5.5mm
Height Above Board0.140" (3.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10106814-071002LF
Related Links10106814, 10106814-071002LF Datasheet, FFF Distributor
10106814-071002LF Details Description
Related parts for 10106814-071002LF
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 70POS datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.7A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf