FFF 10113947-R0C-40B
10113947-R0C-40B picture photo
Mfg. Part Number
10113947-R0C-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK
Datasheet Download
10113947-R0C-40B.pdf
Availability of 10113947-R0C-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10113947-R0C-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10113947-R0C-40B
Internal Part NumberEIS-10113947-R0C-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical18 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10113947-R0C-40B
Related Links10113947, 10113947-R0C-40B Datasheet, FFF Distributor
10113947-R0C-40B Details Description
Related parts for 10113947-R0C-40B
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE ENH 2.6X1.2 TO46 datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Panel Mount, Screw Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
STRIP UNMARK 7 STD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf