FFF 10113949-U0E-50B
10113949-U0E-50B picture photo
Mfg. Part Number
10113949-U0E-50B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK
Datasheet Download
10113949-U0E-50B.pdf
Availability of 10113949-U0E-50B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10113949-U0E-50B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10113949-U0E-50B
Internal Part NumberEIS-10113949-U0E-50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10113949-U0E-50B
Related Links10113949, 10113949-U0E-50B Datasheet, FFF Distributor
10113949-U0E-50B Details Description
Related parts for 10113949-U0E-50B
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 8POS 0.100" T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CABLE 2POS STR FMAL-R/A FMALE 1M datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf