FFF 10114508-R0J-40B
10114508-R0J-40B picture photo
Mfg. Part Number
10114508-R0J-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK
Datasheet Download
10114508-R0J-40B.pdf
Availability of 10114508-R0J-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10114508-R0J-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10114508-R0J-40B
Internal Part NumberEIS-10114508-R0J-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package152
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10114508-R0J-40B
Related Links10114508, 10114508-R0J-40B Datasheet, FFF Distributor
10114508-R0J-40B Details Description
Related parts for 10114508-R0J-40B
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 11POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CODEC 24BIT 105DB 28PIN SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf