FFF 10115091-10E-50DLF
10115091-10E-50DLF picture photo
Mfg. Part Number
10115091-10E-50DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE HD 4W 4PVH 8 COL
Datasheet Download
10115091-10E-50DLF.pdf
Availability of 10115091-10E-50DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10115091-10E-50DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10115091-10E-50DLF
Internal Part NumberEIS-10115091-10E-50DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package128
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical32 Signal Pairs, 36 Ground
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10115091-10E-50DLF
Related Links10115091-, 10115091-10E-50DLF Datasheet, FFF Distributor
10115091-10E-50DLF Details Description
Related parts for 10115091-10E-50DLF
RACK STEEL 36X23X42.3 BE/GY datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM FLUSH RED datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CRIMP SET FC 2 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
HAN TC100 MALE CONTACT 25MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT PIN datasheet.pdf