FFF 10115091-P0E-40DLF
10115091-P0E-40DLF picture photo
Mfg. Part Number
10115091-P0E-40DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK
Datasheet Download
10115091-P0E-40DLF.pdf
Availability of 10115091-P0E-40DLF
QUANTITY
10115091-P0E-40DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10115091-P0E-40DLF
Internal Part NumberEIS-10115091-P0E-40DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package104
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical32 Signal Pairs, 36 Ground
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10115091-P0E-40DLF
Related Links10115091-, 10115091-P0E-40DLF Datasheet, FFF Distributor
10115091-P0E-40DLF Details Description
Related parts for 10115091-P0E-40DLF
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V ROLLER PLNGR datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 16SOIC datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
HEATSHRINK CABLE SLEEVES 48" BLA datasheet.pdf