FFF 10117184-09B10EHLF
10117184-09B10EHLF picture photo
Mfg. Part Number
10117184-09B10EHLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 9POS 0.40MM R/A
Datasheet Download
10117184-09B10EHLF.pdf
Availability of 10117184-09B10EHLF
QUANTITY
10117184-09B10EHLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10117184-09B10EHLF
Internal Part NumberEIS-10117184-09B10EHLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFGL
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions9
Pitch0.016" (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10117184-09B10EHLF
Related Links10117184-, 10117184-09B10EHLF Datasheet, FFF Distributor
10117184-09B10EHLF Details Description
Related parts for 10117184-09B10EHLF
CONN RING 14-18AWG #10 TIN CRIMP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 45CBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10 POS DIP R/A 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
KIT MESH 7DBI 2.4GHZ DCE RMMCX datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf