FFF 10118075-513B010LF
10118075-513B010LF picture photo
Mfg. Part Number
10118075-513B010LF
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
10118075-513B010LF.pdf
Availability of 10118075-513B010LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10118075-513B010LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10118075-513B010LF
Internal Part NumberEIS-10118075-513B010LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jan/2015
PCN Design/SpecificationModular Jacks Documentation 10/Feb/2012
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series10118075
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports2
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat3
FeaturesBoard Lock
LED ColorGreen - Yellow
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10118075-513B010LF
Related Links10118075-, 10118075-513B010LF Datasheet, FFF Distributor
10118075-513B010LF Details Description
Related parts for 10118075-513B010LF
AC/DC CONVERTER 12V 61W datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf