| Internal Part Number | EIS-10119128-G0C-70DLF | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices Location Change 23/Feb/2015 | |
| Standard Package | 120 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Backplane Connectors - Specialized | |
| Series | XCede® | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Usage | Backplane | |
| Connector Type | Header, Male Pins and Blades | |
| Connector Style | XCede®, Guide Left | |
| Number of Positions | - | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | - | |
| Number of Rows | - | |
| Number of Columns | 6 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Contact Layout, Typical | 18 Signal Pairs, 21 Ground | |
| Features | Key | |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Current Rating | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Operating Temperature | - | |
| Voltage Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 10119128-G0C-70DLF | |
| Related Links | 10119128-, 10119128-G0C-70DLF Datasheet, FFF Distributor | |
 | LX8384B-33CDD | IC REG LDO 3.3V 5A TO263 | datasheet.pdf | |
 | BAV 70W E6327 | DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT323 | datasheet.pdf | |