| Internal Part Number | EIS-1012-TAB1D868 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | SI1000 Code Examples AppNote | |
| Video File | Wireless MCU in a Metering M-Bus Application | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Evaluation and Development Kits, Boards | |
| Series | - | |
| Type | Transceiver, ISM | |
| Frequency | 868MHz | |
| For Use With/Related Products | Si101x | |
| Supplied Contents | Board | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1012-TAB1D868 | |
| Related Links | 1012-T, 1012-TAB1D868 Datasheet, Silicon Labs Distributor | |
 | GMC36DRSD-S273 | CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD | datasheet.pdf | |
 | SN74ALS151DRE4 | IC SELECTOR/MUX 1 OF 8 16-SOIC | datasheet.pdf | |
 | P51-750-A-W-I36-5V-000-000 | SENSOR 750PSI 22MM 1/8-27NPT 5V | datasheet.pdf | |
 | RNF14BAC28K4 | RES 28.4K OHM 1/4W .1% AXIAL | datasheet.pdf | |
 | 1786992 | TERM BLOCK HDR 36POS R/A 3.5MM | datasheet.pdf | |