FFF 10120132-L0E-40DLF
10120132-L0E-40DLF picture photo
Mfg. Part Number
10120132-L0E-40DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
6P 8C 3W LEFT VERT XCHD HDR
Datasheet Download
10120132-L0E-40DLF.pdf
Availability of 10120132-L0E-40DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10120132-L0E-40DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10120132-L0E-40DLF
Internal Part NumberEIS-10120132-L0E-40DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package136
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Left Wall
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical48 Signal Pairs, 52 Ground
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10120132-L0E-40DLF
Related Links10120132-, 10120132-L0E-40DLF Datasheet, FFF Distributor
10120132-L0E-40DLF Details Description
Related parts for 10120132-L0E-40DLF
CAP CER 22PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8XSON datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.25A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV RADIAL datasheet.pdf