FFF 10121013-18B10EHLF
10121013-18B10EHLF picture photo
Mfg. Part Number
10121013-18B10EHLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.40MM R/A
Datasheet Download
10121013-18B10EHLF.pdf
Availability of 10121013-18B10EHLF
QUANTITY
10121013-18B10EHLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10121013-18B10EHLF
Internal Part NumberEIS-10121013-18B10EHLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFGL
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions18
Pitch0.016" (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10121013-18B10EHLF
Related Links10121013-, 10121013-18B10EHLF Datasheet, FFF Distributor
10121013-18B10EHLF Details Description
Related parts for 10121013-18B10EHLF
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf