FFF 10121021-401-02LF
10121021-401-02LF picture photo
Mfg. Part Number
10121021-401-02LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
10121021-401-02LF.pdf
Availability of 10121021-401-02LF
QUANTITY
10121021-401-02LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10121021-401-02LF
Internal Part NumberEIS-10121021-401-02LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®
PackagingBulk
Number of Positions2
Pitch-
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.852" (21.64mm)
Length - Post (Mating)0.276" (7.00mm)
Length - Stack Height0.280" (7.11mm)
Length - Tail0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)78.7µin (2.00µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10121021-401-02LF
Related Links10121021, 10121021-401-02LF Datasheet, FFF Distributor
10121021-401-02LF Details Description
Related parts for 10121021-401-02LF
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.6A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2POS M12PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf