FFF 10121056-301LF
10121056-301LF picture photo
Mfg. Part Number
10121056-301LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
10121056-301LF.pdf
Availability of 10121056-301LF
QUANTITY
10121056-301LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10121056-301LF
Internal Part NumberEIS-10121056-301LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 23/Sep/2015
Standard Package1,050
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesExaMAX®
PackagingTube
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeReceptacle
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions112
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows14
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Current Rating0.5A per Contact
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating50 VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10121056-301LF
Related Links1012105, 10121056-301LF Datasheet, FFF Distributor
10121056-301LF Details Description
Related parts for 10121056-301LF
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC REED SPST .5A datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC XMITTER 433MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
2 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf