TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 101A052-100/180-0
101A052-100/180-0 picture photo
Mfg. Part Number
101A052-100/180-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
101A052-100/180-0.pdf
Availability of 101A052-100/180-0
QUANTITY
101A052-100/180-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 101A052-100/180-0
Internal Part NumberEIS-101A052-100/180-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 101A0
TypeCap, Round End
Shell Size - Insert52
Features-
ColorBlack
MaterialPolyolefin, Semi-Flexible
Large Diameter Supplied0.810" (20.6mm)
Large Diameter Recovered0.370" (9.4mm)
Small Diameter Supplied-
Small Diameter Recovered-
Large Recovered Length2.400" (61.0mm)
Small Recovered Length-
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)101A052-100/180-0
101A052-100/180-0 Details Description
Related parts for 101A052-100/180-0
TERM BLOCK PCB 5.08MM 48POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V 300A 2TOWER datasheet.pdf
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
1.6A LINEAR LI-ION CHGR 10TDFN datasheet.pdf