| Internal Part Number | EIS-101TL2887-3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | TL | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 100mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 17.27mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | IWTS | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.40mm Dia | |
| Bushing Thread | 15/32-32 | |
| Ingress Protection | Environment Proof | |
| Features | - | |
| Actuator Material | Nickel Plated | |
| Electrical Life | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 71°C | |