Johanson Dielectrics Inc. 101X18N102MV4E
101X18N102MV4E picture photo
Mfg. Part Number
101X18N102MV4E
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
101X18N102MV4E.pdf
Availability of 101X18N102MV4E
QUANTITY
101X18N102MV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 101X18N102MV4E
Internal Part NumberEIS-101X18N102MV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)101X18N102MV4E
Related Links101X18N, 101X18N102MV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
101X18N102MV4E Details Description
Related parts for 101X18N102MV4E
IC MON SIX SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SOD123 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 10C SHIELD END BP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE RA SKT datasheet.pdf