Johanson Dielectrics Inc. 101X18W103MV4E
101X18W103MV4E picture photo
Mfg. Part Number
101X18W103MV4E
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
101X18W103MV4E.pdf
Availability of 101X18W103MV4E
QUANTITY
101X18W103MV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 101X18W103MV4E
Internal Part NumberEIS-101X18W103MV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)101X18W103MV4E
Related Links101X18W, 101X18W103MV4E Datasheet, Johanson Dielectrics Inc. Distributor
101X18W103MV4E Details Description
Related parts for 101X18W103MV4E
MODULE POWER 25A 600V SCR CA datasheet.pdf
RES 180 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POSI-LOK HSG.250-5 POS RAST5 datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 6.4MM datasheet.pdf
APD WIRE SEALS RED 1.4-2.0MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 50MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 33V 1.25A CHIP 2920 datasheet.pdf