API Delevan 1025R-92H
1025R-92H picture photo
Mfg. Part Number
1025R-92H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
Datasheet Download
1025R-92H.pdf
Availability of 1025R-92H
QUANTITY
1025R-92H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1025R-92H
Internal Part NumberEIS-1025R-92H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1025R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±3%
Current Rating28mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)72 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1025R-92H
Related Links1025, 1025R-92H Datasheet, API Delevan Distributor
1025R-92H Details Description
Related parts for 1025R-92H
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC R6 datasheet.pdf
LPP 5.08/90/15 OG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 44POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf