API Delevan 1026R-08J
1026R-08J picture photo
Mfg. Part Number
1026R-08J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 1.8A 45 MOHM TH
Datasheet Download
1026R-08J.pdf
Availability of 1026R-08J
QUANTITY
1026R-08J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1026R-08J
Internal Part NumberEIS-1026R-08J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1026R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1026R-08J
Related Links1026, 1026R-08J Datasheet, API Delevan Distributor
1026R-08J Details Description
Related parts for 1026R-08J
CONN SPRING CONT 03 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC LASER MOUSE BUNDLE LP 18PIN datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 8A D2PAK datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QUAD) SKT PLUG datasheet.pdf
1000UF 10V 10X21 85C AXI datasheet.pdf