Johanson Technology Inc. 102S42E101GV4E
102S42E101GV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E101GV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E101GV4E.pdf
Availability of 102S42E101GV4E
QUANTITY
102S42E101GV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E101GV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E101GV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E101GV4E
Related Links102S42E, 102S42E101GV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E101GV4E Details Description
Related parts for 102S42E101GV4E
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 27POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 140MA 11.5 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 3528 datasheet.pdf