Johanson Technology Inc. 102S42E180JV4E
102S42E180JV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E180JV4E
Brief Description
CAP CER 18PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E180JV4E.pdf
Availability of 102S42E180JV4E
QUANTITY
102S42E180JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E180JV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E180JV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E180JV4E
Related Links102S42E, 102S42E180JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E180JV4E Details Description
Related parts for 102S42E180JV4E
CAP CER 82PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX16821B datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
RES 239.25 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 21 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST 14POS datasheet.pdf