Johanson Technology Inc. 102S42E2R7CV4E
102S42E2R7CV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E2R7CV4E
Brief Description
CAP CER 2.7PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E2R7CV4E.pdf
Availability of 102S42E2R7CV4E
QUANTITY
102S42E2R7CV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E2R7CV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E2R7CV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E2R7CV4E
Related Links102S42E, 102S42E2R7CV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E2R7CV4E Details Description
Related parts for 102S42E2R7CV4E
CONN HEADER 48POS .100 DL SMD datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTING BUFFER DUAL 6XSON datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC M12 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf