Johanson Technology Inc. 102S42E2R7CV4E
102S42E2R7CV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E2R7CV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E2R7CV4E.pdf
Availability of 102S42E2R7CV4E
QUANTITY
102S42E2R7CV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E2R7CV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E2R7CV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E2R7CV4E
Related Links102S42E, 102S42E2R7CV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E2R7CV4E Details Description
Related parts for 102S42E2R7CV4E
TERM BLOCK 6.35MM 11POS BK datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 20MM datasheet.pdf
RES 9.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf