Johanson Technology Inc. 102S42E300JV4E
102S42E300JV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E300JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E300JV4E.pdf
Availability of 102S42E300JV4E
QUANTITY
102S42E300JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E300JV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E300JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E300JV4E
Related Links102S42E, 102S42E300JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E300JV4E Details Description
Related parts for 102S42E300JV4E
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT COMP OUT 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 14POS datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SINK SYNC 4A 8SON datasheet.pdf
FRAME FIXED FMALE SZ24HPR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
BCP-350- 5 BK datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf