Johanson Technology Inc. 102S42E470FV4E
102S42E470FV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E470FV4E
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E470FV4E.pdf
Availability of 102S42E470FV4E
QUANTITY
102S42E470FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E470FV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E470FV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E470FV4E
Related Links102S42E, 102S42E470FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E470FV4E Details Description
Related parts for 102S42E470FV4E
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 682 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf