Johanson Technology Inc. 102S42E510KV4E
102S42E510KV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E510KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E510KV4E.pdf
Availability of 102S42E510KV4E
QUANTITY
102S42E510KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E510KV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E510KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E510KV4E
Related Links102S42E, 102S42E510KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E510KV4E Details Description
Related parts for 102S42E510KV4E
JUMPER-H1507TR/A3049N/X 10" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ 8SO datasheet.pdf
IC COMP ISOLATED SLF-PWRD 28SOIC datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 15.68" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 750mA Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf